169981-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pedagogiskt system för Barn- och utbildningsförvaltningen.
Referensnummer: UH-2017-111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Sundsvalls kommuns behov av följande pedagogiska system/tjänster som ska integreras med verksamhetssystemet:
1. Digitala tjänster administration pedagoger för förskola, grundskola, gymnasium, fritidshem och komvux (= systemstöd för processen Administrera pedagogisk verksamhet i bilaga 2).
2. Digitala tjänster utbildning pedagoger för förskola, grundskola, gymnasium, fritidshem och Komvux (= systemstöd för processen Utbilda elev i bilaga 2).
3. Schema för förskola, grundskola, gymnasium, fritidshem och komvux.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-system/IT-tjänster.