169992-2018 - ResultatSverige-Söderhamn: Färdiglagad mat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matportioner till Fyrklöverns trygghetsboende
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15894200 Färdiglagad mat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lunchservering i Älvkarleby Fyrklövern för veckans alla dagar dvs vardagar och helgdagar.
Den totala volymen består av cirka 50 portioner per dag. Vi kan inte lämna några garantier om det totala antalet portioner.
Samtliga äter i Beställarens lokaler som ska vara öppen mån-sön kl 11:00-14:00.
Beställaren kommer att beställa antal portioner 1 vecka i förväg.
Anhöriga och närstående till de boende på Fyrklövern ska ha möjlighet att beställa lunch.
Vid en del tillfällen kan någon eller några behöva få lunchen som matlåda. Eventuella matlådor ska ingå i portionspriset.
Kommunen har möjlighet att lämna förslag till egenregiverksamhet avseende denna förfrågan. Anbuden kommer i förekommande fall att jämföras med kommunens förslag till egenregiverksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15894200 Färdiglagad mat, 15894300 Färdiga maträtter, 15895000 Snabbmatsprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen