17000-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Papper och Plast, Husgeråd, Skyddsprodukter
Referensnummer: VF2018-0022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsområdet Papper och Plast innefattar t.ex. påsar och kassar i plast och papper, engångsbestick och tallrikar, muggar och glas i papper och plast, plastformar och matlådor, skål i papper och plast, kaffetillbehör, hushållspapper och toapapper, underlägg för brits, servetter, näsdukar, tvättlappar m.m.
Upphandlingsområde Husgeråd innefattar t.ex. köksredskap, hushållsprodukter m.m.
Upphandlingsområde skyddsprodukter innefattar t.ex. arbetshandskar, skyddsglasögon, hörselskydd m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18141000 Arbetshandskar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33700000 Hygienartiklar, 33735100 Skyddsglasögon, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsområdet Papper och Plast innefattar t.ex.. påsar och kassar i plast och papper, engångsbestick och tallrikar, muggar och glas i papper och plast, plastformar och matlådor, skål i papper och plast, kaffetillbehör, hushållspapper och toapapper, underlägg för brits, servetter, näsdukar, tvättlappar m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0022 Papper och Plast, Husgeråd, Skyddsprodukter
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande upphandlingsområden. Vad som ingår i upphandlingsområdena framgår av respektive artikelspecifikation.
Upphandlingsområde Papper och Plast (inkluderar även artikelspecifikationen Miljö Papper och Plast)
Upphandlingsområde Husgeråd
Upphandlingsområde Skyddsprodukter
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:27 000 000 SDEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 28.-2.2023
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.