Uppdraget omfattar sakkunnig geoteknik uppdrag i samband med om-, till- och nybyggnader i beställarens projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för konsulttjänster inom geoteknik. Beställaren avser att teckna avtal med två (2) företag. Den årliga uppdragsvolymen kan uppskattas till cirka 300 konsulttimmar per år.