170011-2018 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiskt IT-stöd
Referensnummer: 2.7.2-34755/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IVO ska ersätta nuvarande avtal för it-drift och telefoni under 2019, och behöver stöd i arbetet av en erfaren och drivande leverantör.
Uppdraget omfattar fyra faser; Försörjningsplanering (sourcinganalys), Behovsanalys, Stöd till IVO:s upphandling av tjänsterna samt Avtalsetablering. Uppdraget omfattar inte upphandling.
Uppdraget kommer att i huvudsak innebära aktiviteter rörande IVO:s IT-tjänster. Telefonitjänsterna bedöms i huvudsak vara oförändrade från dagens lösning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar fyra avgränsade faser; Försörjningsplanering (sourcinganalys), Behovsanalys, Stöd till IVO:s upphandling av tjänsterna samt Avtalsetablering. Uppdraget omfattar inte upphandling.
Bakgrund och syfte.
IVO har fullt outsourcad IT. It-enheten på IVO är en beställarorganisation som kravställer funktioner samt upphandlar och samverkar med leverantörer för att tillgodose IVO:s verksamhetsbehov. Varje ort/ avdelning har 1-2 medarbetare som stöttar medarbetarna med beställning- och mottagande av arbetsplatsutrustning, telefoni, inpasser- och säkerhetskort. De är it-enhetens förlängda arm i samarbetet med IVO:s leverantörer och medarbetare.
Leverantör för telefoni/kommunikation är idag Tele2, avtal löper ut 30.4.2019. Leverantör för it-leverans är CGI, avtal löper ut 31.10.2019.
IVO har behov av stöd från en drivande och erfaren leverantör. Uppdraget omfattar fyra avgränsade faser:
I fasen Försörjningsplanering ska leverantören genom sourcinganalys ta fram förslag till sourcingstrategi/ försörjningsplan och avtalsstrategi.
I fasen Behovsanalys ska leverantören ta fram förslag till tjänsteområden samt kravspecifikation för dessa.
Den tredje fasen är Stöd till IVO:s upphandling av tjänsterna och slutligen ska leverantören i den fjärde fasen stödja IVO vid avtalsetablering.
Uppdraget kommer att i huvudsak innebära aktiviteter rörande IVO:s IT- tjänster. Telefonitjänsterna bedöms i huvudsak vara oförändrade från dagens lösning.
Uppdraget sträcker sig över drygt 2,5 år.