Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persontransporter.
Referensnummer: BGN 2017/36-05, GVN 2017/18-05, SON 2017/66-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun inbjuder till att lämna anbud på upphandling av Persontransporter. Anbud kan endast lämnas på samtliga delområden: skola, funktionsnedsättning och äldreomsorg.
Välkomna med anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Persontransporter, turbundna resor till barn och ungdomar med skolplikt. Turbundna resor för personer med funktionsnedsättning, turbundna resor för personer inom äldreomsorgen.