17007-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vägtillbehör – Trafikavstängningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trafikavstängningar
Beskrivning: Upphandlingen avser Beställarens behov av trafikavstängningar (TA), TA-planer, material och tjänster för att skapa säkra arbetsplatser. Uppdraget innebär leverans, hantering, utkörning och hämtning av hyrd utrustning, framtagande av TA-planer och tillståndsansökningar. Vanligtvis är uppdragen planerade men behov finns även av akuta trafikavstängningsåtgärder med kort varsel. Uppdraget innebär också att Entreprenören ska svara för löpande kontroll och justering av trafikanordningar dygnet runt årets alla dagar. Uppdraget utförs i Örnsköldsviks kommun.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34928000 Vägtillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108316:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34928470 Skyltning, 34928400 Utrustning för allmän plats