Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för bygglov, plan och geodata
Referensnummer: BND/2022:157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser verksamhetssystem för hantering av ärenden inom Bygglov, Plan och Geodata inkluderat programlicenser, tjänster för installation, konvertering, integrering med berörda system, utbildning, driftsättning samt underhåll och support. Upphandlingen omfattar även att konvertera pågående ärenden från befintligt system till upphandlat verksamhetssystem för hantering av aktiva ärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen