170188-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Postgång
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Posttjänster.
Referensnummer: SR1716
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende inrikes posttjänster.
Tjänsten omfattar:
— lämning av inkommande post från PostNords terminaler. Bolagen har box- och postnummer samt postadresser. Posten är adresserad till någon av dessa.
— hämtning av all utgående post från Bolagen för leverans till PostNords terminaler.
Upphandlingen är samordnad mellan Sveriges Radio AB, Sveriges Television AB (SVT), Sveriges Utbildningsradio AB (UR) och Sveriges Radio Förvaltnings AB (SRF).
Sveriges Radio AB upphandlar och tecknar avtal. De övriga PS-bolag inklusive SRF har rätt att beställa tjänster på detta avtal.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång, 64100000 Post- och budtjänster, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bolagens behov av post- och budtjänster har uppdelats i 4 avtalsområden (3 upphandlingar). Nämligen Posttjänster, Företagspaket och gods inrikes samt bud i Stockholms län (2 avtalsområden) samt Utrikes transporttjänster.