170205-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Energi och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmäklartjänster.
Referensnummer: KS 2017/00114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Halmstads kommun är clearingkund på Nord Pool/Nasdaq OMX och gör elkraftsinköp direkt via Nord pool och har prissäkrat elpriser med finansiella kontrakt via Nasdaq OMX (diskretionär förvaltning genom LOS Energy AB) för stora delar av perioden 2017-2020. Omfattningen av dessa kontrakt kommer att variera fram till nytt avtal börjar gälla.
Totala leveransvolymen för kommunen uppgår till ca 68 GWh per år med en uppskattad uppdelning på 27 % schablonmätt och 73 % timmätt. Kommunen har sammanlagt drygt 1 500 elanläggningar. Volymen kan komma att förändras under avtalsperioden.
Halmstads kommun är värdkommun för en gemensam nämnd: Nämden för Laholmsbuktens VA. Uppdrag/leveranser kan behöva utföras inom Laholms kommuns geografiska belägenhet. I sådana fall gäller samma avtalsvillkor som för Halmstads kommun. Avtalsperioden är på 2 år med möjlighet till förlängning på 1 + 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314200 Energiförvaltning, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Halmstads kommun är clearingkund på Nord Pool/Nasdaq OMX och gör elkraftsinköp direkt via Nord pool och har prissäkrat elpriser med finansiella kontrakt via Nasdaq OMX (diskretionär förvaltning genom LOS Energy AB ) för stora delar av perioden 2017-2020. Omfattningen av dessa kontrakt kommer att variera fram till nytt avtal börjar gälla.