170219-2024 - Resultat
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Ramavtal - Konsulter för verksamhetsutveckling
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Konsulter för verksamhetsutveckling
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla ramavtal för konsulter för verksamhetsutveckling. Upphandlingen avser olika resursuppdrag för konsulter inom verksamhets- och organisationsutveckling som skall genomföra uppdrag i syfte att bidra till effektivitet och kvalitet i våra processer och ökad kundnöjdhet. Uppdrag kan t.ex. avse: Processkartläggning och processutveckling Upphandling och införande av digitala tjänster Införande av systematiska arbetssätt inom t.ex. hållbarhet och informationssäkerhet Aktiviteter som omfattas: Projektleda, följa upp och utvärdera utvecklingsuppdragBehovskartläggning och nyttokalkylering Analys av konsekvenser och bedömning av risker Ge stöd vid förändringsledning Ge stöd vid införande och användning av nya och befintliga modeller/systemKommunikations- och utbildningsinsatser insatser internt vid förändringar Utvärdera genomförda förändringar Konsulterna kan komma att jobba självständigt och driva utvecklingsarbetet, men även som resurser i projekt som leds och drivs av medarbetare i Ekerö kommun Volym Uppskattad volym under avtalstiden är 2600 timmar och bedömningen är att det kommer genomföras ungefär 2 - 3 avrop per år.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKonsultstöd
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83617:Lot:1