170250-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – DIS avseende terapeutiska behandlingslasrar till ögonsjukvård, STE1331
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS avseende terapeutiska behandlingslasrar till ögonsjukvård, STE1331
BeskrivningDetta dynamiska inköpssystem (DIS) avser upphandling av medicintekniska laserapparater för terapeutisk behandling och kirurgiska ingrepp inom ögonsjukvård. Systemet omfattar olika typer av laserbaserad utrustning som används för behandling av sjukdomstillstånd i ögat samt för ögonkirurgiska procedurer. Utrustningen kan bland annat användas vid behandling av retinopati, glaukom, kapselopacitet efter kataraktoperation, iridotomi samt andra terapeutiska eller kirurgiska ingrepp i ögat. DIS:et kan omfatta, men är inte begränsat till, följande typer av medicinska lasrar: Nd:YAG-laser (neodym-yttrium-aluminium-granat) för exempelvis posterior kapsulotomi och iridotomi) Fotokoagulationslaser för retinal behandling, exempelvis diodlaser, argonlaser eller frekvensdubblad Nd:YAG-laser (grön laser) Cyklodiodlaser för behandling av glaukom (cyklofotokoagulation) Selektiv trabekuloplastik-laser (SLT) Mikropulslaser för retinal terapi Multispot laser DIS:et omfattar även tillhörande systemkomponenter, programvara, tillbehör och integrationslösningar som krävs för utrustningens funktion i klinisk verksamhet. Det dynamiska inköpssystemet möjliggör att flera leverantörer kan antas och därefter bjudas in att lämna anbud vid enskilda upphandlingar när behov av specifik utrustning uppstår under systemets giltighetstid.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127918:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33128000 Medicinsk laser för annat än kirurgi, 33169100 Kirurgisk laser, 33169000 Kirurgiska instrument