170271-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA
Referensnummer: 21/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA Allmän Orientering
Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarens behov under de kommande åren vad gäller de aktuella tjänsterna och att tjänsterna utförs med hög kvalitet och på ett i övrigt korrekt sätt utifrån de avtalsvillkor som gäller.
Anbudsgivaren är välkommen att inkomma med anbud i en eller flera delar i denna upphandling. Respektive delområde utvärderas separat.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Beställaren har rätt att göra avrop direkt efter ramavtal undertecknats/direkt efter kontraktsskrivning och fram till och med sista kontraktsdag, inklusive eventuell förlängningsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen