See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikation, kognition och omgivningskontroll Del 2
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal till Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen av förskrivna hjälpmedel inom kommunikation, kognition, styrsätt dator och omgivningskontroll. Med region avses parter Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen. Upphandlingen är uppdelad i sjutton produktgrupper som utvärderas separat. Upphandlingen omfattar även tillhörande tillbehör och reservdelar. Krav ur hållbarhet och miljöhänsyn är ställda i ska kravs dokument, utvärderingsdokument samt avtalsdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: SAMTALSAPPARAT MED TOUCHSKÄRM, SYMBOLBASERAD MED STORT FÄRDIGT VOKABULÄR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Om offererad produkt erbjuds i flera olika storlekar utöver det efterfrågats.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: RADIOLARMSYSTEM
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: TANGENTBORD MED RASTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: TANGENTBORD-SKÄRMTANGENTBORD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: TANGENTBORD- STORA TANGENTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: ALTERNATIV INMATNINGSENHET- MED FLERA UTGÅNGAR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: ALTERNATIV INMATNINGSENHET- iOS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: DATORMUS- RULLBOLL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: DATORMUS- JOYSTICK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: DATORMUS TRÅDLÖS- HUVUDSTYRD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: DATORMUS- ÖGONSTYRD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: DATORMUS MED JOYSTICK- HANDHÅLLEN
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: RELÄBOX
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: TYNGDTÄCKE MED JÄMNT TRYCK- (Tyngd fibermaterial eller liknande)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: TYNGDTÄCKE MED TYNGD SOM GER PUNKTVIST OCH DYNAMISK SINNESTIMULANS- (Tyngd Bollar)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: TYNGDTÄCKE MED TYNGD SOM GER JÄMNT PUNKTVIST TRYCK- (Tyngd kedjor i metall)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: TYNGDTÄCKE MED TYNGD SOM GER JÄMNT PUNKTVIST TRYCK- (Tyngd ringar av metall)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102739:Lot:17