Strängnäs kommun och Eskilstuna kommunföretag AB bjuder in er att lämna anbud vad gäller konsultuppdrag: Utredning och utvärdering av samarbetet inom ESEM AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun och Eskilstuna kommun bjuder in er att lämna anbud vad gäller konsultuppdrag: Utredning och utvärdering av samarbetet inom ESEM AB. Uppdraget avser att genomföra en utredning och utvärdering av samarbetet mellan beställarna i ESEM AB. ESEM etablerades år 2013. Sedan dess har vissa omständigheter ändrats, t.ex. har Strängnäs kommun sålt fjärrvärmeverksamheten i SEVAB och det finns ett nytt upplägg vad gäller FIBRA AB. Beställarna önskar därför undersöka om de synergieffekter som var anledningen till bildandet av ESEM fortsatt finns eller om förutsättningarna har ändrat sig. Beställarna söker mot denna bakgrund ett gemensamt konsultstöd som kan genomföra en utredning och utvärdering av samarbetet inom ESEM. Se närmare beskrivning i upphandlingsdokumentet.