170405-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyte av kabelnät, kablifiering av luftledning i Stockholm.
Referensnummer: UH-2017-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att ersätta ca 15 km luftledningslinjer och ca 200 luftserviser med jordkabel i Västerort, Stockholm.
Uppdraget utförs som en utförandeentreprenad med undantag för servisanslutningarna.
Servisanslutningarna på tomterna utförs som en totalentreprenad. I arbetet med servisanslutningarna ingår att ansvara för kundkontakter och överenskommelser med berörda fastighetsägare.
Uppdraget ska genomföras under 2018-2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45232210 Anläggning av luftledningar, 45111300 Demonteringsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen