170409-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler – Ultraljudsmaskiner för kärlaccess, nervblockader och enklare undersökningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUltraljudsmaskiner för kärlaccess, nervblockader och enklare undersökningar
BeskrivningDenna upphandling avser upprättandet av ett leverans- och ramavtal avseende leverans av kompletta ultraljudsmaskiner för kärlaccess, nervblockader och enklare undersökningar inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. Handhavande- och initial teknisk utbildning samt dokumentation ska ingå. Ramavtalsdelen omfattar tillhörande kompatibla prober. Optioner gällande ytterligare ultraljudsutrustningar, fördjupad teknisk utbildning för medicinteknisk personal, Dicom Modality Worklist och Dicom Store, nätverksuppkoppling samt streckkod- och QR-läsare.
Intern identifierareRB2023-0350
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Ytterligare klassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal av ultraljudsutrustningar för kärlaccess, nervblockader och enklare undersökningar.
Intern identifierareUltraljudsmaskiner för kärlaccess, nervblockader och enklare undersökningar