2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetssystem
Beskrivning: Stiftelsen Bollebygds Hyresbostäder (Bollebo) behöver ett nytt fastighetssystem anpassat för bostadsbolag. Uppdraget består av att leverera ett fastighetssystem som tjänst (molnlösning). Systemet ska hantera hela förvaltningsprocessen för fastigheter, hyresgäster, drift och underhåll, hyror, med mera. Verksamhetssystemet ska driftas av leverantören.
Intern identifierare: 25/8
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48463000 Programvara för statistik, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000