170491-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster avseende eldistributionsnät.
Referensnummer: UH-2017-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal gällande diverse besiktningstjänster, t.ex. drift och underhållsbesiktning av luftledning och nätstationer i stolpe, jordningskontroll, rötskadekontroll, kontroll av sjövägmärken och skyltar, inspektion av kabelskåp, underhållsbesiktning och inspektion av nätstationer m.m. Inspektioner och besiktningar görs med olika tidsintervall, vilket kommer redovisas i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen avser samtliga Ellevios nätområden för både lokal- och regionnät, men uppdraget indelat i 4 olika geografiska områden där en utsedd leverantör ansvarar alla kommande uppdrag inom området dock finns inga garanterade volymer för uppdraget. Anbudsgivare kommer därför ges möjlighet att lämna anbud på ett eller flera av områdena.
Område 1: Stockholm, Täby, Lidingö, Ekerö och Nynäshamn;
Område 2: Dalarna och Gävleborg;
Område 3: Värmland, Skaraborg och Bergslagen;
Område 4: Halland och Bohuslän.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Besiktningtjänster avseende eldistributionsnät
Del nr: Område 1: Stockholm, Täby, Lidingö, Ekerö och Nynäshamn
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Område 2: Dalarna och Gävleborg
Del nr: Område 3: Värmland, Skaraborg och Bergslagen
Del nr: Område 4: Halland och Bohuslän