170522-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Borrfunktion för neurokirurgi
Referensnummer: K 2020-8946
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning - LA25 - LA27 - LA28
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av medicinteknisk utrustning med full funktionalitet enligt avsedd användning, bestående av 10 konsoler för höghastighetsborrar, motorer och speed reducers, munstycken (raka, vinklade och för sågblad) samt avropat förbrukningsmaterial enligt prislista. Leveransen omfattar även: • installation och tillhandahållande av borrutrustning • dokumentation för handhavande • utbildning av användare
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av medicinteknisk utrustning med full funktionalitet enligt avsedd användning, bestående av 10 konsoler för höghastighetsborrar, motorer och speed reducers, munstycken (raka, vinklade och för sågblad) samt avropat förbrukningsmaterial enligt prislista. Leveransen omfattar även: • installation och tillhandahållande av borrutrustning • dokumentation för handhavande • utbildning av användare Anbudsinbjudan Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning för upphandling av Borrfunktion till Neurokirurgi.Huvudbeställaren är enheten för neurokirurgi, Karolinska Universitetssjukhuset. Karolinska söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vård flöde inom upphandlat område. Upphandlingen avser en komplett borrfunktion inkluderande nytillverkade CE-märkta utrustningar (MTU), förbrukningsmaterial, tillbehör samt underhållsavtal. Upphandlingen avser ett funktionsavtal på 4+2 år med en leverantör, där en majoritet av avtalsvillkoren är bundna. Leverantörer till Karolinskas verksamhet ska upprätthålla effektiva och optimerade rutiner för logistik och administration rörande beställningar, leveranser, reservdelshantering, reparationer, uppgraderingar, prislistor, fakturering, teknisk support och utbildning anpassade till Karolinskas modell. Med hänsyn till omfattande funktionskrav och höga patientbehov skall offererade system endast omfatta de senast lanserade produkterna. Beskrivning av Upphandlingen Denna upphandling avser funktionsavtal för en komplett Borrfunktion med tillbehör för neurokirurgi enligt beskrivning i annonserade upphandlingsdokument.Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens villkor i annonserat underlag. I funktionen ska Leverantören under avtalstiden äga och förvalta all erfoderlig MTU och ansvara för all utrustning. Anbudspriser ska omfatta enhetspriser för förbrukningsvaror som är för engångsanvändning (single use), och inkludera alla övriga kostnader inom avtalet såsom tex MTU, tillbehör, utbildning, support etc.