170551-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemtekniska-, städ-, papper- och plast produkter
Referensnummer: 2021-090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling av Kemtekniska-, städ-, papper- och plast produkter för deltagande myndigheter. Förfrågningsunderlag kemtekniska-, papper- och plastprodukter samt städsredskap. Härmed inbjuds Ni att lämna anbud på rubricerad förfrågan. Anbud skall grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågningsunderlaget inklusive bilagor. Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kemtekniska-, papper- och plastprodukter samt städredskap för deltagande myndigheter. Syftet med upphandlingen är att täcka upphandlande myndigheters behov av ovan rubricerade produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samordnad upphandling av Kemtekniska-, städ-, papper- och plast produkter för deltagande myndigheter. Förfrågningsunderlag kemtekniska-, papper- och plastprodukter samt städsredskap. Härmed inbjuds Ni att lämna anbud på rubricerad förfrågan. Anbud skall grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågningsunderlaget inklusive bilagor. Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kemtekniska-, papper- och plastprodukter samt städredskap för deltagande myndigheter. Syftet med upphandlingen är att täcka upphandlande myndigheters behov av ovan rubricerade produkter. Upphandlade myndigheter: De upphandlande myndigheter, hädanefter Köpare, som ingår i denna samordnade upphandling är: Gällivare kommun Matlaget i Gällivare AB Dundret Gällivare Fjällanläggning AB Jokkmokks kommun Pajala kommun Lapplands Kommunal förbund Lapplands Kommunalförbunds verksamheter finns på orterna: Gällivare, Kiruna, Jokkmokk och Pajala. Upprättat ramavtal skall kunna nyttjas av samtliga till respektive Köpare hörande och under avtalsperioden tillkommande förvaltningar, verksamheter och bolag. OMFATTNING Denna upphandling omfattar kemtekniska-, papper- och plastprodukter samt städredskap till deltagande Köpares verksamheter såsom exempelvis lokalvård, storkök, simhall men även mindre enheter såsom skolor, förskolor och personalrum. Samtliga verksamheter hos respektive Köpare skall ha rätt att avropa från ramavtalet. I bifogad anbudsblankett (bilaga 1) finns närmare information om produkttyper, volymer och förpackningsstorlekar som efterfrågas. Anbud skall lämnas på anbudsblan­kett samt genom att svara på frågorna i detta förfrågningsunderlag. I bilaga 2 ESPD samt Upphandlingsmyndighetens hållbarhetskriterier (3, 4 och 5) ska anbudets uppgifter bekräftas. Detta görs genom att behörig företrädare daterar och signerar bilaga 2 ESPD:n samt fyller i bilaga 3, 4 och 5 hållbarhetskriterier och skannar in dessa i TendSign till sitt anbud. Anbud ska lämnas på hela sortimentet och för samtliga deltagande Köpare enligt den gemensamma produktlistan (anbudsblankett bilaga 1). Avtal kommer att tecknas av respektive myndighet (Köpare) med en gemensam leverantör. Angivna mängder i detta underlag är beräknade årsförbrukningar och kan komma att över- eller underskridas. Antagen anbudsgivare är skyldig att leverera verklig mängd till i anbudet angivna villkor. Volymer och leveransadresser kan komma att förändras under avtalstid på grund av politiska beslut och organisationsförändringar. Med anledning av detta förbehåller sig Köpare att ändra fördelningen av volymer i takt med förändringarna. För maskindiskmedel med tillhörande produkter till storkök finns separat upphandlat avtal. Lapplands Kommunalförbund har tidigare haft mycket låg förbrukning inom aktuella områden, vilket ger att det endast finns en ungefärlig omfattning redovisad för kommunalför­bundet. Ungefärliga inköp per år och Köpare: Pajala kommun 2 820 TSEK, Jokkmokks kommun 1 570 TSEK, Gällivare kommun 4 900 TSEK. Matlaget i Gällivare AB 1 100 TSEK, Dundret Gällivare Fjällanläggning AB 90 TSEK, Lapplands Kommunalförbund 30 tkr Förutom de produkter som finns angivna i Bilaga 1 anbudsprisblankett beställs andra produkter inom dessa områden. Avtal skall omfatta även detta.