170608-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Elektriska kaffebryggare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av kaffemaskiner inklusive förbrukningsvaror och service
Referensnummer: UH 23-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711310 Elektriska kaffebryggare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hyra av kaffeautomater med tillhörande leverans, installation, service och förbrukningsvaror samt olika tepåsar till samtliga anläggningar där Beställaren har personal placerade inom Eskilstuna och Strängnäs kommun.
Volym
Det uppskattade värdet under avtalsperioden baserat på tidigare års förbrukning uppgår till ca 5 500 000 SEK exklusive moms.
Ovan nämnda volymer ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för Beställaren.
Hyra av kaffemaskiner
Kaffeautomater i enlighet med denna upphandling avses att hyra (ej leasing) med inkluderad service samt reparationer. De får ej vara äldre än två (2) år vid installationstillfället.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 42968100 Dryckesautomater, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt Lag om Upphandling inom försörjningssektionerna (SFS2016:1146), LUF.
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska Anbudsgivare som är tredjepartcertifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet (hänvisning till hemsidor eller länkar godtas inte som bevis).
I de fall Anbudsgivare inte har ett tredjepartscertifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy och kvalitetsmål bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete. b) Rutiner för egenkontroll och intern revision. c) Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder. d) Rutiner för förebyggande åtgärder. e) Rutiner för hantering av reklamationer. f) Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer. Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran.