170618-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Golv- och plattläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvtjänster 2019
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45431000 Golv- och plattläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Bodenbo förvaltar ca 2 050 lägenheter och ca 115 lokaler belägna i Boden, Sävast (ca 10 km från tätort) och Harads (ca 45 km från tätort). För mer information om beställaren se www.bodenbo.se.
Upphandlingen omfattar entreprenad för golvarbeten i Stiftelsen Bodenbos fastighetsbestånd. I entreprenaden ingår att utföra golvarbeten i fastigheter efter avrop från beställaren.
Beställaren avser teckna ett rangordnat ramavtal med flera leverantörer varav den leverantör med det ekonomiskt mest fördelaktiga anbud kommer att rangordnas som etta och därmed tillfrågas först, tackar denne nej till uppdraget tillfrågas den som är tvåa och så vidare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421000 Snickeriarbeten, 45421150 Montering av snickerier, ej i metall, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser planerade golvarbeten i Beställarens bestånd. Arbetsbeskrivningen specificeras vid varje enskild avrop av Beställaren.
Volymen uppskattas till ca 2 000 000 SEK exkl. moms per år. Beställaren reserverar sig för angiven volym då omfattningen kan komma att öka eller minska under ramavtalstiden på grund av nyproduktion, fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.
Vid större projekt/entreprenader över 100 000 SEK äger Beställaren rätt att avropa från gällande avtal eller genomföra en separat upphandling.