170630-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återbruk och lagring av möbler
Referensnummer: KFKS 2020/1098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar tjänster rörande återanvändning av möbler och inredning så som:
◦Lagring av möbler och inredning med tillhörande webbaserat användargränssnitt för Nacka kommun. I webgränssnittet ska Nacka kommun samt Nacka kommuns helägda bolag kunna logga in för att se antal, mått och bild på lagrad inredning. Detta för att öka den interna återanvändningen och underlätta beslut rörande egenägda möbler och inredning.
◦Rekonditionering av möbler och inredning. Anbudsgivaren ska erbjuda rekonditioneringstjänster av såväl mjuka som hårda möbler.
◦Reparation av möbler och inredning. Anbudsgivaren ska erbjuda reservdelar, omklädning och reparationer av inredning och möbler. Det ska erbjudas möjlighet att köpa in delar eller komplement till befintliga möbler och även möjlighet att anpassa dem efter önskemål. Det ska finnas en möjlighet att anpassa bordskivor efter behov, om beställaren tex har ett underrede ska leverantören kunna erbjuda en bordskiva i önskad storlek eller tvärtom. Det ska även finnas utrymme att välja material. Om tex en stol behöver kläs om med nytt tyg ska beställaren ha möjlighet att välja tyg.
◦Inköp av återanvända möbler och inredning. Anbudsgivaren ska erbjuda återanvända möbler och inredning.
◦Återköp av möbler och inredning. Anbudsgivaren ska erbjuda möjligheten för beställaren att sälja möbler och inredning som inte längre används. Priserna som erbjuds får inte vara orimligt låga. Priserna ska spegla priserna för liknande möbler på andrahandsmarknaden och ska ta hänsyn till befintligt skick samt kostnaden för att renovera dem för vidare försäljning.
Nya möbler omfattas ej av detta avtal och får ej avropas.
Verksamheter som kan tänkas använda avtalet är skolor, förskolor, äldreomsorg, administration och kontor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen