170692-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikations och informationstjänster
Referensnummer: 114-4848-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Östergötland inbjuder till anbudsgivning för tecknande av ramavtal för kommunikationstjänster. Vi söker en leverantör som bidrar med effektiv, kreativ, innovativ och målgruppsanpassad kommunikation med utgångspunkt i digitala och sociala kanaler. Byrån ska ligga i framkant och bidra till utveckling av Länsstyrelsens kommunikationsarbete.
Länsstyrelsen har för avsikt att teckna ramavtal med en anbudsgivare som har bred kompetens inom informations- och kommunikationsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72413000 Webbsideutformningstjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 92100000 Film- och videotjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen Östergötland inbjuder till anbudsgivning för tecknande av ramavtal för informations- och kommunikationstjänster. Upphandlingen ska leda till kostnadsbesparingar och ska stödja samt effektivisera Länsstyrelsens informations- och kommunikationsverksamhet.
Bakgrund och uppdragsbeskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kommunikationstjänster av olika slag till Länsstyrelsens ordinarie verksamhet och till projekt där Länsstyrelsen är huvudman.Uppdragen innefattar allt från enkel praktisk produktion till fullständiga kommunikationslösningar. Vad avser tryckning av material ska detta ske hos den av Länsstyrelsen upphandlade leverantören. Vi lägger stor tonvikt på tillgänglighet, korta ledtider, hög kostnadseffektivitet, samt möjlighet till snabba personliga kontakter. Vi ser det även som en fördel om leverantören tidigare har jobbat med aktörer inom offentlig sektor. Vidare ser vi det som en självklarhet att företaget har mycket goda kunskaper i svenska och engelska språket.
Detaljerad beskrivning av uppdragen och länsstyrelsens förväntningar av uppdragen framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten”.
Omfattning
Omfattning av uppdragen kan variera och kan omfatta samtliga eller enskilda tjänster, till exempel hel kampanj för rörlig bild och sociala medier, textproduktion eller formgivning av informationsmaterial. Byrån vi söker ska vilja vara med och bidra med effektiv, kreativ och målgruppsanpassad kommunikation med utgångspunkt i digitala och sociala kanaler. Vi föreställer oss att byrån har vana av omvärldanalys och är i framkant vad gäller morgondagens behov av kommunikation.
Länsstyrelsen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt reglerna för ett Öppet förfarande enligt bestämmelserna i Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivarna lämnar sina bästa villkor.