170742-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm SÄBO
Referensnummer: KK22/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Trygghetslarm inom elva (11) Särskilda boenden i Nyköpings kommun, samt option på ytterligare ett (1) boende. Trygghetslarmet ska levereras som tjänst med tillhörande efterfrågade system, applikationer och produkter, samt löpande konsulttjänster inom ramen för tjänsten. Samtliga ingående produkter hyrs inom ramen för tjänsten.
Uppdraget ska utföras som en totalentreprenad vilket avser; projektering, leverans, installation, driftsättning och funktionsprovning av ett komplett och fullt fungerande trygghetslarmsystem med tillhörande larmutrustning, teknik, programvara och tillbehör. Alla behövliga arbeten, material och leveranser för att få ett fullt färdigt och fungerade trygghetslarmssystem iordningställt ingår. Uppdraget omfattar även dokumentation och utbildning av berörd personal.
För omfattning i detalj hänvisas till förfrågningsunderlaget i dess helhet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen