170755-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar – Totalentreprenad avseende uppförande av idrottshall i Slakthusområdet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTotalentreprenad avseende uppförande av idrottshall i Slakthusområdet
BeskrivningUpphandlingen avser uppförande av idrottshall för allehanda inomhussport som innebandy, basket eller handboll men också med lokaler för t.ex. dans. Byggnaden utgörs av en nedsänkt idrottslokal inklusive tekniska- och allmänna utrymmen. Till detta finns också ett entréplan i gatuplan med danssal och tillhörande funktionsutrymmen. Idrottshallens tak kommer att fungera som gård både för intilliggande förskola och boende i omgivande studentbostäder. Byggnaden uppförs dikt an mot ytterligare två byggnadskroppar som utvecklas av K2A inrymmande ca 250 studentbostäder och en förskola.
Intern identifierare2.3.2/2023/2700
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTotalentreprenad avseende uppförande av idrottshall i Slakthusområdet