2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Batch 5 HMS Trossö
Beskrivning: På uppdrag av Försvarsmakten genomför FMV denna upphandling som omfattar vidmakthållande av Försvarsmaktens fartyg HMS Trossö, Batch 5. Ramavtalet avseende underhåll och tekniskt systemstöd tecknas med Försvarsmakten som avtalspart men FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop mot Ramavtalet. Ramavtalet är avsett att löpa under tre år (2025-2027) med optioner för ytterligare förlängning 2+2 år samt en tilläggsoption för utökad volym (31 500 timmar) under ramavtalstiden. Bedömd takvolym uppgår till 138 000 timmar för hela ramavtalets giltighetstid inklusive förlängningsoptioner samt tilläggsoption utökad volym. Under Ramavtalet kommer det även ges möjlighet till byte av huvudmotorer genom avrop mot specifikation.
Intern identifierare: 24FMVU2694
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50241100 Reparation av fartyg
Ytterligare klassificering (cpv): 34510000 Fartyg, 50246100 Torrdockstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av Batch 5 HMS Trossö