170806-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning av enskilda brunnar
Referensnummer: 2021-1043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun, genomför en upphandling avseende hantering av slam-, latrin-, samt fettavfall vilket ingår i kommunalt avfall och avfall under kommunalt ansvar.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att beställarens skyldighet att samla in och transportera bort kommunaltavfall som innefattar slam-, fett- och fosforavfall från fosforfällor samt att behandlingen av fosforavfall och fettavfall uppfylls.
Uppskattat värde per avtalsår är ca 4 000 000 kr, vilket baseras på 2020 års statistik.
Avtalet beräknas starta 2023-01-01 och beräknas löpa i 7 år, se punkten 6.2 Avtalsperiod för mer detaljer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun, nedan kallad beställaren, genomför en upphandling avseende hantering av slam-, latrin-, samt fettavfall vilket ingår i kommunalt avfall och avfall under kommunalt ansvar, d.v.s. avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt definitionerna i Miljöbalkens 15 kap 3§ samt 15 kap. 20 §.
Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan även benämnt leverantör, att lämna anbud.
För information om beställaren, se hemsidan.
I dagsläget uppskattas fördelningen hos kommunens fastighetsinnehavare enligt nedan, (antalet kan komma att förändras under avtalstiden):
Objekt
Antal
Slambrunnar inklusive BDT
1712
Slamtankar
297
Slamminireningsverk
315
Fettavskiljare
38 (siffror ifrån 2020)
Fosforfällor (ink infiltrationer)
16 (finns okänt antal fler än redovisat)
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, nybyggnationer, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.