Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledarorganisation till huvudentreprenad, Masthuggskajen
Referensnummer: 00176/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende byggledarorganisation för delprogrammet Gata & Kaj Masthuggskajen, dvs allmän plats.
Uppdraget avser en byggledarorganisation för det som benämns huvudentreprenaden som beräknas starta höst/vinter 2022. Uppdraget beräknas löpa till och med 2030-06-30 och förutsätts omfatta 25 - 100 % av normal arbetstid per resurs beroende på fas i projektet samt olika resurser inom offererad organisation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget är av komplex karaktär och ställer stora krav på samordning, teknisk och ekonomisk uppföljning samt god administrativ förmåga. Projektet utförs i samverkan med andra kommunala förvaltningar och bolag och det kommer bland annat att innebära snäva tidsmarginaler för vissa delar samt behov av anpassningar och flexibilitet.