170820-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Egendefinierade datorer
Referensnummer: C 2019-0976
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Egendefinierade datorer definieras som en en dator som specificeras i samråd med kunden, till skillnad från "märkesdatorer" där kunden kan välja mellan av leverantörens fördefinierade konfigurationer. Egendefinierade datorer beställs för att tillgodose krav gällande exempelvis prestanda, ljudnivå, format och storlek. De byggs normalt av standardkomponenter. Behovet av Egendefinierade datorer varierar stort på Chalmers. En del datorer anskaffas för att utgöra basen i specialbyggd laborationsutrustning där det krävs ett enda exemplar av en speciell dator.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Egendefinierade datorer definieras som en dator som specificeras i samråd med kunden. Egendefinierade datorer beställs för att tillgodose krav gällande exempelvis prestanda, ljudnivå, format och storlek. De byggs normalt av standardkomponenter. En del datorer anskaffas för att utgöra basen i en specialbyggd laborationsutrustning där det krävs ett exemplar av en speciell dator. Andra beställningar kan vara på större volymer skräddarsydda datorer (baskonfiguration).
Om upphandlingen
För att öka andelen hållbara inköp har Chalmers ledning tagit beslut om att uteslutande upphandla hållbarhetsanpassade produkter inom tio utvalda produktområden varav datorer är ett av dem.