170822-2023 - PlaneringSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av Vaxholms kaj, grundläggningsarbete
Referensnummer: KS 2023/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet beräknas pågå under flera år framöver. Ombyggnationen ska genomföras i tre etapper. Det första spadtaget togs i slutet av 2021. Viss rivning är utförd under 2022 samt produktion av betongelement pågår.
Etapp 1 börjar vid Västerhamnsplan och sträcker sig fram till det södra hörnet vid busshållplatsen på Söderhamnsplan. Etapp 2 från Hotell Vaxholm till Cronhamnsplan och Etapp3 från busshållplatsen på Söderhamnsplan till Hotell Vaxholm. Entreprenaden planeras att påbörjas tredje kvartalet 2023 och färdigställas avseende mark och anläggningsdelen under andra kvartalet 2025 för grundläggning, mark och anläggningar vilket medför vinterförhållanden under större delen av entreprenaden. Sista finplaneringen planeras att färdigställas under hösten 2025.
Grundläggningsentreprenaden för permanent spont samt pålning för bryggor och innefattar området från norra hörnet Etapp 1 till Cronhamnstorg. Entreprenaden planeras påbörja september 2023 och vara klar andra kvartalet 2025.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
150 000 000 SEK.