170868-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Servicetjänster avseende ställverk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelServicetjänster avseende ställverk
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för servicetjänster, köp av reservdelar, renovering och ombyggnationer avseende ställverk inom fastigheten Förrådsbacken i Stockholm. På fastigheten bedrivs public serviceverksamhet. Lokalerna består av datarum, studior, kontrollrum, verkstäder, arkiv, kontor, restaurang, förråd, utrymmen för rekreation m.m. Verksamheterna bedrivs dygnet runt alla dagar och är mycket känslig för störningar. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127811:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader