170913-2018 - ResultatSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NUS by 28 DE03 Sprinklerentreprenad
Referensnummer: VLL 1709-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggprojektet avser en fristående nybyggnation av by 28 vid NUS. Byggnaden kommer att inrymma psykiatrisk dagvård, mottagningar samt vårdavdelningar för BUP, allmän psykiatri och rättspsykiatri.
Byggnaden omfattar 5 våningsplan med en area BTA på 33 000 m2 med anslutningskulvertar och skywalk till övriga sjukhuset.
Denna upphandling avser delentreprenaden DE03 - Sprinklerentreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sprinklerentreprenad vid uppförande av ny byggnad för psykiatri.