170933-2023 - ÄndringSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation – Ny förskola i Bro, Borlänge kommun
Referensnummer: 23/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förstudieutredning, projektering och nybyggnation av en förskola med 6 avdelningar med tillagningskök samt tillhörande mark- och anläggningsarbeten (”Projektet”). Förskolan ska uppföras på del av fastigheten Bro 5:19 i Borlänge kommun.
Som ett led i B:s miljöstrategi ska stommen till byggnadernas bärande delar vara i trä.
Som ett led i B:s energistrategi ska yttertak kläs med solceller.