171032-2019 - ResultatSverige-Ed: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts, extraturer
Referensnummer: UH-2019-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Dals-Eds kommun har genom Västtrafik säkerställt försörjningen av skolskjuts.
Trafiken behöver kompletteras med några kortare turer med mindre fordon och kommunen inbjuder härmed intresserade anbudsgivare att inkomma med anbud på dessa extraturer.
Dals-Eds kommun avser träffa avtal med en leverantör.
Kommunen strävar efter att låta vinnande leverantör sköta annan beställningstrafik inom skolans område, om parterna kommer överens om priset.
Omfattningen beräknas till 50 - 80 000 SEK/läsår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen