171079-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Livsmedel - kolonial/specerier, kött och charkuterier, djupfryst
Referensnummer: 2020-5246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av livsmedel till Kriminalvården. Följande produktområdena ingår i upphandlingen:
1. Kolonial/specerier/övrigt
2. Kött och charkuterier
3. Djupfryst
Anbud ska lämnas enligt förutsättningarna i upphandlingsunderlaget.
Förutom Kriminalvården ska även Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och Statens Institutionsstyrelse (SIS) kunna avropa från Ramavtalen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av livsmedel på omfattar följande produktområdena nedan:
Kolonial/specerier/övrigt
Kött och charkuterier
Djupfryst
Anbud ska lämnas enligt förutsättningarna i upphandlingsunderlaget. Upphandlingens syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov av efterfrågade produkter under hela avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.