171099-2022 - ResultatSverige-Tumba: Undersöknings- och säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsplatskontroller
Referensnummer: 2021:00224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att på beställning kontrollera byggarbetsplatser samt andra leverantörer inom utsatta branscher med stora risker kopplat till arbetslivskriminalitet och liknande problem, t.ex. lokalvård och transporter.
Uppdraget innebär även att genom beställning utföra utredningar där beställaren misstänker att entreprenör/underentreprenör eller dennes företrädare undviker att ta sitt samhällsansvar eller på något sätt inte uppfyller kraven.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71700000 Övervakning och kontroll, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen