171199-2017 - PlaneringSverige-Örebro: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad, Viktor Dahléns väg norra.
Referensnummer: Tn 686/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnation av Viktor Dahléns väg norra, från Bodekullsvägen vid Mosjö skola till trafikverkets väg nr 681.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213315 Byggnation av busskur, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45316110 Installation av vägbelysning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Örebro kommun planerar att upphandla byggnation av Viktor Dahléns väg norra, från Bodekullsvägen vid Mosjö skola till trafikverkets väg nr 681.
Projektet innefattar nybyggnation av en ca 450 meter lång genomfartsgata med GC-väg samt nya VA-ledningar för kommande exploatering. Ingår även två stycken busshållplatser, belysning, LOD-lösning, trädplantering, flertal passager samt ombyggnation av Bodekullsvägen vid anslutning.
Tidplan: Upphandling planeras att publiceras under v. 20 2017.