17128-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling - Behandling av avfall
Referensnummer: UH-2019-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling, se upphandlingsunderlaget.
Upphandlingen är delad på fyra delentreprenader. Anbud kan lämnas på en, flera eller samtliga delentreprenader. Transport av avfall till behandlingsanläggning ingår inte i denna upphandling.
Del 1, Matavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall genom mottagning och behandling i en biogasanläggning. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring, förbehandling, rötning samt avsättning av produkterna biogödsel, biojord och biogas. Placering norr.
Del 2 Matavfall, samma som ovan men placering söder.
Del 3, Restavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat restavfall genom mottagning och behandling genom energiutvinning samt omhändertagande av restprodukter från förbränningen. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring och förbehandling, förbränning med energiutvinning samt ev. utsortering av material för återvinning. Placering norr.
Del 4, Restavfall, samma som ovan men placering söder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delentreprenad 1, Matavfall från omlastningsstation Söder
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 45232470 Avfallsdepå, 79723000 Avfallsanalys, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser behandling av avfall.
Delentreprenad 1, Matavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall genom mottagning och behandling i en biogasanläggning. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring, förbehandling, rötning samt avsättning av produkterna biogödsel, biojord och biogas. Placering norr.
Delentreprenad 2 Matavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall genom mottagning och behandling i en biogasanläggning. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring, förbehandling, rötning samt avsättning av produkterna biogödsel, biojord och biogas. Placering söder.
Delentreprenad 3, Restavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat restavfall genom mottagning och behandling genom energiutvinning samt omhändertagande av restprodukter från förbränningen. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring och förbehandling, förbränning med energiutvinning samt ev. utsortering av material för återvinning. Placering norr.
Delentreprenad 4, Restavfall avser slutligt omhändertagande av källsorterat restavfall genom mottagning och behandling genom energiutvinning samt omhändertagande av restprodukter från förbränningen. Uppdraget omfattar eventuell mellanlagring och förbehandling, förbränning med energiutvinning samt ev. utsortering av material för återvinning. Placering söder.
Delentreprenad 2, Matavfall från omlastningsstation Norr
Del nr: 2
Delentreprenad 3, Restavfall från omlastningsstation Söder
Del nr: 3
Delentreprenad 4, Restavfall från omlastningsstation Norr
Del nr: 4