Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern Remiss - Inre skötsel
Referensnummer: 21/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
En upphandling kan föregås av marknadsundersökning och detta kan ske genom en så kallad Extern Remiss. En Extern Remiss är ett sätt för HBV att samla information om olika produkter/tjänster på marknaden och samtidigt få synpunkter på upphandlingsdokument som avses nyttjas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
HBV genomför extern referens avseende upphandling av inre skötsel. Exemplet utgör AB Kristianstadsbyggen.