17134-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Mattor
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och hyra av entrémattor
Referensnummer: C 2019-1700
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39531000 Mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt och hyra av entrémattor inom t.ex. laboratoriemiljö och utbildningsmiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39532000 Dörrmattor, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola och Göteborgs universitet har tiotusentals besökare varje år, både nationella och internationella. Vi är måna om att våra besökare ska få ett gott intyck samt att våra anställda har en trevlig arbetsmiljö och där i är det viktigt att våra entréer och mattorna där ger ettinbjudande intryck.
Chalmers tekniska högskola har totalt 201 mattor med varierande bytesfrekvens inklusive korttidshyra och tillfälliga mattor på totalt 15 olika leveransplatser. Mattornas storlek varierar mellan 85*150 cm upp till 150*250 cm och vissa mattor kan inkludera logotyper inom Chalmers. Observera att en adress kan ha behov av flera olika mattor. Specifik information kring adresser och storlekar ges vid avtalstecknande.
Göteborgs universitet har totalt 236 mattor med varierande bytesfrekvens inklusive korttidshyra och tillfälliga mattor på totalt 64 olika leveransplatser. Mattornas storlek varierar mellan 85*150 cm upp till 115*300/150*250 cm och vissa mattor inkluderar Göteborgs universitets logotyp. Observera att en adress kan ha behov av flera olika mattor. Specifik information kring adresser och storlekar ges vid avtalstecknande.
Syftet med upphandlingen är att uppnå goda samordningseffekter som påverkar köparens ekonomi, miljö och kvalitet på ett positivt sätt. Det är därför viktigt att kommande leverantör/-er har goda samordningsrutiner gällande tvätt och hyra av produkterna.