171401-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Kalksten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränd Kalk (osläckt) till Lovö och Norsborgs vattenverk
Referensnummer: 18MB1185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44921300 Kalksten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten och Avfall, nedan kallad SVOA, inbjuder intresserade leverantörer att delta i upphandling av Ramavtal avseende bränd kalk (osläckt). Den brända kalken används för att höja pHvärdet på vattnet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bränd kalk till Lovö vattenverk
Del nr: Delområde 1 - Lovö vattenverk
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44921200 Bränd kalk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholm Vatten och Avfall, nedan kallad SVOA, inbjuder intresserade leverantörer att delta i upphandling av Ramavtal avseende bränd kalk (osläckt) till Lovö vattenverk. Den brända kalken används för att höja pHvärdet på vattnet.
Bränd kalk till Norsborgs vattenverk
Del nr: Delområde 2 - Norsborgs vattenverk
Stockholm Vatten och Avfall, nedan kallad SVOA, inbjuder intresserade leverantörer att delta i upphandling av Ramavtal avseende bränd kalk (osläckt) till Norsborgs vattenverk vattenverk. Den brända kalken används för att höja pHvärdet på vattnet.