2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation av skola & bostäder - Kv. Eldaren Skövde Science City
Beskrivning: Inom projektet Science City och detaljplanen för Kv. Eldaren m.fl. har ett kvarter planerats för både grundskola och bostäder. Skövde kommun och AB Skövdebostäder upphandlar projektet gemensamt och inbjuder till anbudsgivning till denna totalentreprenad med partnering som samverkansform. Upphandlingens genomförande administreras av AB Skövdebostäder.
Intern identifierare: 24/12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generellt