171427-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Grävmaskinstjänster för våtmarksrestaurering i Värmlands län 2021-2023
Referensnummer: Dnr 3187-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Värmland bedriver på uppdrag av regeringen under 2021-2023 en satsning på att restaurera våtmarker inom skyddade områden. Restaureringsåtgärderna innebär bland annat röjning av vegetation och igenläggning av diken vilket kräver grävmaskinstjänster. Syftet med upphandlingen är därför att ge Länsstyrelsen möjlighet att teckna ramavtal med leverantörer för grävmaskinstjänster, för genomförande av restaureringsåtgärder i olika delar av länet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112360 Återställande av mark, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen