Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevregister
Referensnummer: 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun genomför upphandling avseende ett nytt elevregister inom utbildningsförvaltningen för förskola upp till gymnasieskola och inbjuder härmed anbudsgivare, nedan även benämnt leverantör, att lämna anbud. Upphandlingen avser nyttjande av en (1), på marknaden befintlig tjänst via webb, SAAS. Leverantören ansvarar för drift, utveckling av tjänsten och support under en avtalsperiod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen