171438-2017 - ÄndringSverige-Lund: Grävning och schaktning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsdepå för Öresundstågen, Kärråkra, Hässleholm, E102 – Markentreprenad.
Referensnummer: 999919-401489-1701198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne kommer att bygga en underhållsdepå i Kärråkra strax norr om Hässleholm.
Underhållsdepån ska användas för förebyggande underhåll, reparationer, tillsyn, uppställning och städning av Öresundståg.
Upphandlingen omfattar alla schakt- och markarbeten för hela anläggningen dvs. schakt för byggnader, spår, ledningsfundament, arbeten med pumpstationer, stödmurar, VA-arbeten och kanalisationsarbeten m.m.