Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal rörande IT-systemdrift för verksamhetssystem.
Referensnummer: 2020-00377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgsregionen äger och utvecklar antagningssystemet Indra med tillhörande undersystem och webbsidor, (Indra ägs och utvecklas tillsammans med kommunförbundet Storsthlm). I dagsläget använder sig Göteborgsregionen av 47 servrar för olika system och hemsidor vilka omfattas av den här upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen