17146-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Dryckesautomater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och Vattenautomater med tillbehör
Referensnummer: C 2019-0764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42968100 Dryckesautomater
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen är avsedd att tillgodose Chalmers behov av hyra av kaffe- och vattenautomater med tillhörande hyres- och serviceavtal samt tillhörande produkter.
Upphandlingen är indelad i två delområden enligt nedan. Anbudslämnare kan välja att lämna in anbud på ett av områdena eller på båda. Respektive delområde kommer att kvalificeras, utvärderas och tilldelas separat. De två områdena omfattar följande:
Område A - Kaffeautomater med tillbehör:
Hyra av kaffeautomater med tillhörande serviceavtal på 24 alternativt 36 månader.
Leverans av alla relevanta tillhörande förbrukningsprodukter.
Område B - Vattenautomater med tillbehör:
Hyra av vattenautomater med tillhörande serviceavtal på 24 alternativt 36 månader.
Observera att det kan finnas redan gällande leasingavtal för verksamheten som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15821200 Småkakor, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15981000 Mineralvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser hyra av Kaffe- och Vattenautomater, inklusive serviceavtal samt köp av relaterade förbrukningsprodukter.
Om anbudsgivaren accepterar villkoren för "Förlängning av avtal på befintlig automat" samt "Begagnade (renoverade) automater vid leasingstart" under "Krav på automaterna" så kan även 12 månaders leasing/serviceavtal förekomma.
Köparen äger rätt att avropa ytterligare automater, serviceavtal eller förbrukningsprodukter enligt dessa avtalsvillkor, inom de kategorier som efterfrågats i upphandlingen men som inte nödvändigtvis har utvärderats.