2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tunnel HT2
Beskrivning: Upphandlingen avser en horisontellt raiseborrad tunnel med vertikalt raiseborrat stigarschakt samt platsgjuten anslutning till stigarschakt under mark, vilken ansluter till platsgjuten konstruktion utförd i annan entreprenad. Utförande entreprenad avseende tunnelborrning, cirka 100 meter horisontell tunnel, ca 35 meter stigarschakt med en diameter om ca 3,5 meter. Arbetet kommer utföras i ett skyddsobjekt och kommer kräva ett säkerhetskyddsavtal. Tidsplan - Arbete klart Q3-2024.
Föregående meddelande: 3782-2023
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45221240 Anläggningsarbeten för tunnlar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Test Tunnel
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90194:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning